Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polacy czytają więcej. Najlepszy wynik od 10 lat

Polacy czytają więcej. Najlepszy wynik od 10 lat fotolia.pl

Biblioteka Narodowa opublikowała raport o stanie czytelnictwa książek w Polsce w ubiegłym roku. Jego wyniki pozytywnie zaskakują. Czytelnictwo Polaków jest o 9 punktów procentowych lepsze niż w ostatnich latach. Jednocześnie to najlepszy wynik od dekady.

43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę. Wzrosło także zainteresowanie bibliotekami, szczególnie u młodych mężczyzn w wieku 25–39 lat. Stopniowo zmienia się też sposób pozyskiwania informacji o książkach. Coraz większą rolę odgrywa Internet, a szczególnie serwisy społecznościowe.

Tegoroczny wynik jest szczególnie wysoki w porównaniu z wynikami pomiarów Biblioteki Narodowej w latach 2021 i 2022, kiedy to czytelnictwo książek w Polsce utrzymywało się na poziomie 34%. Potwierdza on zmianę, jaka dokonała się w bibliotekach. Przyczynił się do niej m.in. wpisany w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa wymóg otwarcia bibliotek publicznych w co najmniej połowę sobót w ciągu roku. Poszerzenie dostępności bibliotek sprawiło, że częściej zaczęli odwiedzać je zwłaszcza mężczyźni w wieku 25–39 lat.

Z raportu wynika, że czytają przede wszystkim osoby uczące się i studiujące (68%), a są nimi w większości kobiety, które nadal chętniej spędzają czas z książką niż mężczyźni (odpowiednio 50% i 36%). Tak jak w poprzednich latach prawdopodobieństwo czytania książek jest odwrotnie proporcjonalne do wieku. Im starsi respondenci, tym mniej wśród nich czytelników.

Co czytamy najchętniej? Zdecydowanymi faworytami są kryminały, literatura obyczajowo-romansowa i non-fiction.

Badania dotyczące czytelnictwa Polaków są prowadzone przez Bibliotekę Narodową już od ponad 30 lat.

Źródło: MKiDN

Czw., 11 Kw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska